ДМТЦ

ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИЙ НАГЛЯД

за циркуляцією збудників інфекційних хвороб в стічних водах

Для перегляду результатів оберіть область і точку відбору води

Починаючи з 6 жовтня 2022 року та дотепер, за методичними вказівками Європейської комісії, в Україні було впроваджено та ефективно функціонує найновіший інструмент охорони здоров’я, який надає важливу інформацію про тенденції щодо COVID-19 в Україні.
Цим інструментом є саме методика виявлення РНК SARS CoV-2 в стічних водах господарсько-побутових стоках.

Наразі даний вид епідеміологічного нагляду впроваджений в 9 областях України, а саме: Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Рівненська, Чернівецька та Чернігівська.
В кожній із областей було визначено від 2 до 9 точок відбору проб стічної води для проведення кількісного ПЛР дослідження для виявлення мутацію гена SL452R (Delta) та/або E484A (Omicron), а також гена SARS-CoV-2 (E/N гени).
Основним з критеріїв вибору точок відбору, за рекомендаціями Європейської комісії є кількість населення, яке обслуговується каналізаційною системою, прив’язаною до даної точки відбору – приблизно 100 тисяч, за відсутності таких допускається 40-60 тисяч.

Як може бути використана інформація про наявність вірусу в стічних водах?
– як інструмент раннього попередження – коли вірус виявлено в стічних водах, це слід сприймати як сигнал про можливе (повторне) ускладнення епідситуації;
– як інструмент управління – відсутність вірусу в стічних водах з певної зони може свідчити про те, що відповідна територія може вважатися територією низького ризику поширення COVID-19 на момент відбору проби.
Якщо кількість вірусу низька, стабільна або зменшується, це може означати, що епідпроцес знаходиться під
контролем і що вжиті протиепідемічні обмежувальні заходи є ефективними. Навпаки, якщо кількість вірусу збільшиться, це означає, що необхідно вжити додаткові заходи, щоб зупинити подальше поширення вірусу.

Які ж основні переваги даного виду епідеміологічного нагляду?
– велике охоплення населення;
– економічно ефективний інструмент нагляду за динамікою спалахів, відстежуючи тенденції росту і зниження на рівні громад;
– відстеження на ранній стадії місцезнаходження вірусу, його географічне поширення та інтенсивність передачі.